A francia levendula, vagyis a Lavandula angustifolia az elterjedtebb, és az általános vélekedés szerint az értékesebb fajta, a híres tihanyi ültetvényeken is ezt találjuk.

Eredete: A Földkózi-tenger vidékén őshonos, de jól alkalmazkodik a környezetéhez. A rómaiak hozták be Európába, de a legrégebbi fennmaradt írások szerint használata visszavezethető az ősi Egyiptomig is. Az ősi kultúrákban úgy gondolták, hogy a levendula segít megtisztítani a testet és a lelket.
Gyűjtése: A virágzat illóolaj-tartalma a teljes virágzáskor a legnagyobb. Ez a betakarításra legalkalmasabb időpont 7-8 napig tart. Nagyobb ültetvények esetén ezért már a virágzás kezdetén meg kell kezdeni a betakarítást. Illóolaj és virágdrog-előállításra egyaránt csak a virágzatot kell levágni.
Kertekben is ültethető, nevelhető.

Hatásai:
- antibakteriális
- görcsoldó
- gyulladáscsökkentő nyugtató
- keringésjavító
- immunrendszer erősítő
- fájdalomcsillapító
- gombaölő
- epeműködést fokozó hatása miatt a levendula a puffadás és az emésztési zavarok ellen
- stresszoldó
- segíti a nyugodt alvást

Felhasználása:
Teaként: egy csészéhez (2,5 dl) egy teáskanál szárítmányt adunk, forrázzuk tisztított vízzel és állni hagyjuk 10-15 percig. Hatása kiváló, de igen erőteljes íze miatt kevesen kedvelik a teáját.

Illóolajként: szobai párologtatóba cseppentve vagy a párnára csepegtetni a nyugodt alvás elősegítésére

Levendula mint hajápoló
Enyhe korpásodásra kiváló gyógyír a levendulás hajöblítő.
Keverjünk össze 15 csepp illóolajat, 2-2 evőkanál olíva-, és mandulaolajjal, majd adjuk hozzá kb. fél liternyi vízhez. Hajmosás után masszírozzuk a még nedves fejbőrbe ezt a keveréket, majd engedjük hatni egy órán keresztül. Hajunkat csavarjuk törölközőbe, a hatóidő letelte után egyszerűen mossuk le meleg vízzel.

Csípésekre is használjunk levendulát!
Nyáron valószínűleg az egyik legáldásosabb hatása mégis az, hogy kiválóan enyhíti a szúnyogcsípés okozta viszkető, égő érzést, illetve csökkenti a kialakult duzzanatot. Kifejezetten hasznos megoldás lehet tehát, ha érzékenyek vagyunk az erre a célra használt kemikáliákra, esetleg gyermekeknél szeretnénk megakadályozni a vakarás okozta sebek kialakulását. Oldjunk fel 10-15 csepp levendula illóolajat kb. egy deciliter desztilllált, vagy felforralt és lehűtott vízbe, töltsük kis szórófejes flakonba, így egész nyáron használhatjuk.

Arclemosóként zsíros, pattanásos bőrre: töméyebbre főzve, mint teaként elkészítve és lehet hozzátenni egy kis ezerjófüvet is.

Konyhai felhasználása:
- lekvárt, zseléket készíthetünk belőle, de akár hozzápárosíthatjuk pl.: eper és a sárgabarack lekvárokhoz is

- szörpként a levendulának igazi frissítő hatása van
- szirupként a levendulából nyáron limonádé készíthető, de akár ízesíthető vele a kávé vagy meglocsolható az amerikai palacsinta is
- édességként gyerekek kedvence lehet a levendulás nyalóka ás a fagylalt
- salátaöntetként és ételízesítőként ínyencek is kipróbálhatják: a friss vagy szárított virágot jól zárható üvegbe tesszük és hozzáöntünk olívaolajat vagy almaecetet
- húsokhoz és halakhoz is remek párosítás vagy akár egy provence-i fűszerkeverék részeként, kifejezetten ajánlott mediterrán ragukhoz, vagy például mézes kacsamellhez
- szárítva, fűszerként rozmaringgal és kakukkfűvel jól harmonizál